دلیل نابسامانی بازار مسکن

دلیل نابسامانی بازار مسکن

به گزارش کارشناسان اقتصادی به نقل از فرشید پورحاجت گفتند: صنعت ساختمان ۵ سال در رکود بود و این امر باعث انباشت تقاضا و تورم شد.

وی اظهار داشتند: در مدت ۵ سال قبل قیمت همه کالاها افزایش پیدا کرده است اما مسکن هیچ افزایش قیمتی نداشته، که این موضوع سبب تقاضا و جهش در قیمت مسکن شد.

پورحاجت افزود: در نیمه دوم سال ۹۶ مسکن رونق پیدا کرده بود اما در سال ۹۷ به دلیل نوسانات قیمت دلار، عده ای با عجله وارد بازار مسکن شدند و بازار دچار افزایش قیمت شد.

وی ادامه داد: نظام عرضه و تقاضا در چند سال گذشته شاهد بی انضباطی شده است و روند ساخت و ساز در گذشته به نحوی بوده که نتوانستیم متناسب با برنامه ها و طرح جامع، مسکن تولید کنیم و همین امر جو روانی مسکن را باعث آشفتگی کرد.

عضو کانون سراسری انبوه سازان کشور تصریح کردند: مشاوران املاک، نوسانات ارز و بی ثباتی اقتصادی سبب شک در بازار مسکن شده است.

پورحاجت با اشاره به طولانی بودن روند صدور پروانه های ساختمانی در کشور تصریح کرد: بروکراسی اداری تولید را آزار می دهد و اتفاق مثبتی در بهبود فضای کسب و کار صورت نگرفته است.

وی ادامه دادند: باید فعالان بخش مسکن اطمینان خاطری برای افزایش تولید مسکن داشته باشند اما قوانین مزاحم مانع کار آنها می شود به طور مثال (ماده ۷۷) مالیات بر ساخت و ساز است که در دو سال، اجرایی نشده و اگر امسال اجرایی شود قیمت مسکن افزایش چند درصدی خواهد داشت.


املاک بزرگ تاجیک (بمان)

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.