افزایش اجاره بها تابستان 97

افزایش اجاره بها تابستان 97

 در شرایطی که کارگران دستمزد کمی دریافت می کنند کمتر از یک میلیون و 500 هزار تومان حقوق دریافتی آنهاست و به هیچ‌وجه همخوانی با قیمت خانه‌ها ندارد. قیمت اجاره‌بها نیز گران شده است. در روزهای پایانی سال گذشته، حداقل میزان دستمزد کارگران در سال 97 پس از چندین جلسه، بر اساس قیمت‌ کالاهای اساسی و موثر در سبد هزینه اقلام ضروری تعیین شد. به این ترتیب، حداقل دستمزد کارگران در سال 97 با افزایش 186 هزار تومانی، به «یک میلیون و 116 هزار تومان» رسید.
هم اکنون یک خانه 50 متری در جنوب تهران با قیمتی هر مترمربع 4 میلیون و 500 هزار تومان، 225 میلیون تومان قیمت دارد. این یعنی یک خانواده کارگری اگر هیچ هزینه‌ای در خصوص حقوق خود نداشته، باید 201 ماه صبر کند. به عبارتی، 16.5 سال زمان می برد که یک فرد خانه‌دار شود.

وضعیت مسکن به گونه ای می باشد که هر روز قیمت مسکن افزایش می‌یابد. یکی دلیل این گرانی را بی‌برنامه‌گی دولت در کنترل بازار و به‌کار بردن سیاست‌های درست مسکنی می‌داند. دیگری، دلیل رشد بهای مسکن را حجم نقدینگی بالا در جامعه عنوان می‌کند؛ به طوری که مردم این بار پول‌های سرگردان خود را به بازار مسکن بردند. همان‌طور که این وضعیت را در بازار ارز و سکه مشاهده کردیم و صف‌های طویل برای خرید ارز و سکه شکل کرد. برخی هم عاملان گرانی مسکن را مشاوران املاک و دلالان و واسطه‌گران می دانند.

رضا علوی، یکی از خریداران خانه که از وضعیت بازار طی دو ماه اخیر به شدت احساس نارضایتی می‌کند، می‌گوید: «فکر می‌کنید نقش دلال چیست؛ جز بالا بردن قیمت‌ها برای حق کمیسیون بالاتر. آخر سر این همه مشاور املاک برای چه در شهرها وجود دارد. زمانی که تعداد مشاوران املاک کم شود، تعداد معاملات در هر مشاور املاک بیشتر می‌شود. وقتی تعداد معاملات در تعداد کمتری از مشاور املاک‌ها انجام می‌شود، قیمت‌ها هم نجومی افزایش پیدا نمی‌کند.»


مهدی رضایی نیز معتقد است: «وقتی سود بانکی کم شود، پول‌ها در درجه اول به سمت ارز و طلا می‌رود. وقتی ارز و طلا هم محدود شود، پول‌ها به سمت مسکن می‌رود. البته که دلال‌ها تاثیر دارند، ولی تاثیر آن‌ها باعث افزایش 30 تا 40 درصدی نیست. در این اقتصاد مریض و بی‌برنامه هر چیزی امکان دارد اتفاق بیفتد. هیچ موقع نباید برای خرید مسکن هجومی اقدام کرد. با این حال قیمت ها خیلی بالا رفته است. با تشکیل کمپین نخریدن مسکن می‌توان این حباب به وجود آمده را از بین برد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.