متوقف شدن افزایش قیمت مسکن

متوقف شدن افزایش قیمت مسکن

حسن محتشم در گفت‌وگو با گزارشگران اقتصادی در بیان دلایل افزایش قیمت مسکن، اظهار داشتند: مسبب افزایش قیمت در بازار مسکن چند عامل است که عامل عمده آن کاهش ارزش پول ملی می باشد.

وی ادامه دادند: زمانیکه با افزایش نرخ ارز مواجه شدیم، مسکن به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی کشور برای حفظ ارزش پول مسکن یکی از شاخص های اقتصادی قرار گرفت .

وی با بیان این‌که عامل دوم در گرانی مسکن ، رکود چند ساله این بخش بود ،‌ تصریح کردند : این رکود باعث شده بود تا میزان رشد قیمت‌ها با نرخ تورم فاصله داشته باشند و تجربه نشان داده است که این گپ همواره با افزایش قیمت پُر می‌شود.

عضو  هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان  یادآور شد:مقداری مسائل عرضه و تقاضا و افزایش دستمزدها نیز در گرانی‌های چند ماه اخیر مسکن تاثیرگذار بوده است. زمین یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت مسکن می باشد ضمن این‌که سهم ساخت و خدمات و نیروی انسانی را نیز نباید نادیده گرفت. وقتی 20 درصد دستمزدها افزایش می‌یابد به تبع آن نهاده‌های ساختمانی نیز گران خواهد شد؛ در نهایت هم در مصالح ساختمانی،‌هم در نیروی انسانی و هم خدمات گرانی را خواهیم داشت.

محتشم با اشاره به محدویت تامین زمین در کلانشهرها، گفتند: به دلیل همین محدودیت زمین باید قیمت خود را حفظ کند که در نهایت باعث افزایش قیمت این بخش و تاثیر آن در بازار مسکن می‌شود.

وی با یادآوری این‌که در برخی نقاط تهران افزایش قیمت مسکن 10 تا 15 درصد و در برجی مناطق 50 درصد یاقته است ، اظهار کرد :‌با توجه به شرایط اجتماعی کشور شاید مسکن در آینده بیشتر هم افزایش قیمت داشته باشد.

وی در عین حال بیان کردند: تقریبا ادامه افزایش قیمت مسکن در حال توقف است که آن هم باز به دلایل اجتماعی و اقتصاد کلان کشور صورت گرفته است.

به گفته رئیس سابق انجمن انبوه سازان، التهابات اقتصاد کشور ناشی از مسائل مختلف و افزایش نرخ ارز، باعث تاثیر مستقیم بر بازار مسکن می‌شود.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.