افزایش اجاره مسکن

افزایش اجاره مسکن

علاوه بر نوسانات خیلی کم قیمت مسکن در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶، روند افزایش مبلغ اجاره بیش از قیمت مسکن پیش رفت، به طوری که به گفته اکثر مشاوران املاک اعمال سلیقه مالکان و همچنین تعیین نرخ اجاره‌ها به دلیل سود بانکی که از شهریور ماه سال96 کاهش یافته است، سبب رشد بیش از حد اجاره بها شده است، بنابراین باید پیش‌بینی کنیم که با رشد ۳۰ درصدی قیمت مسکن در ماه‌های گذشته، چه بلایی بر سر بازار اجاره مسکن می آید.

اگر چه قیمت مسکن عامل تعیین کننده اجاره بها می باشد و سود بانکی و تورم نیز بی تاثیر بر آن نمی باشد، اما هم اکنون که از سال ۹۲ به بعد به جهت اینکه قیمت مسکن افزایش پیدا نکرده است، ولی هر ساله اجاره بها افزایش محدودی داشته و هرچند این افزایش اجاره بها بالا نبوده، ولی این افزایش کم هم حتی در چهار یا پنج سال گذشته به عدد قابل توجهی رسیده و تغییرات زیادی را در اجاره بها برای استان های ضعیف و متوسط که عموما مستاجر هستند، ایجاد کرده است.

موجر‌ها و مالکان هرساله چند شاخص را برای تعیین اجاره بها اعلام می‌کنند. قیمت مسکن، سود بانکی و تورم از مهمترین شاخص‌ها می باشد که بی تاثیر در اجاره بها نخواهد بود. نکته مهم این است که در طی سال‌های گذشته یعنی در ۵ سال گذشته قیمت مسکن افزایشی نبوده است و تورم نیز همواره در حد تک رقمی قرار داشت، پس بنابراین کاهش نرخ سود بانکی در شهریور ماه سال گذشته نمی‌توانست، به تنهایی تعیین کننده اجاره بها و دستاویزی برای رشد نرخ اجاره بها باشد.

با توجه به اعداد و ارقام ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران و با وجود آنکه تعداد معاملات در شهر‌ها طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ روند نزولی دارد، ولی قیمت واحد‌های مسکونی همچنان رشد اندکی داشته است، از سوی دیگر علی‌رغم نوسان اندک مبالغ در سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶، روند افزایش مبلغ اجاره بیش از قیمت مسکن بوده است.

در این راستا اعمال سلیقه مالکان و همچنین تعیین اجاره بها براساس سود بانکی از عوامل این افزایش به شمار خواهد آمد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گیری کرد، بدون توجه به این که بازار مسکن در سال‌های قبل در حالت رکود به سر می‌برد، رشد میانگین مبلغ اجاره، روند طبیعی و رو به رشد خود را دنبال کرده است.

اکثر مشاوران املاک بر این باور هستند که با نزدیک شدن به فصل نقل و انتقالات یعنی فصل تابستان، اجاره بها از یک رشد بیش از حدی برخوردار می شود، پس لزوما این بازار نیازمند یک نظارت از سوی دولت است.

مشاوران املاکی می‌گویند که نرخ اجاره بها در روز‌های اخیر حتی بیش از ۴۰ درصد رشد داشته است، این در حالی است که رشد قیمت مسکن ۳۰ درصد بوده.

فعالان و کارشناسان مسکن معتقداند که کاهش عرضه مسکن باعث عقب ماندن عرضه از تقاضا شده است و این یک خطر بزرگ برای بازار مسکن خواهد بود.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.