مسکن در اولین ماه تابستان راکد شد

مسکن در اولین ماه تابستان راکد شد

نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک ، حسام عقبایی اظهار کردند: رشد قیمت مسکن در اسفندماه ۱۳۹۶ حدود ۳۰ الی ۳۵ درصد می باشد و در اردیبهشت ماه هم نسبت به اسفند ماه نشاندهنده  افزایش حدود ۳۰ درصد قیمت خواهیم بود. یعنی اردیهبشت ماه قیمت مسکن نسبت به ماه‌های پایانی سال گذشته حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است و این وضعیت تا خردادماه ادامه یافته است . با توجه به رشد غیراستاندارد که در اسفندماه ۱۳۹۶ و اردیبهشت ۱۳۹۷ پیش آمد ، بازار مسکن به سمت و سویی رفت که عده ای  از خریداران را به سمت خود جذب کرده است  ولی اواخر خردادماه و با ورود به تیرماه وارد یک دوره رکود شدیم و حتی در خردادماه شاهد کاهش ۲۱ درصدی حجم معاملات بودیم.

وی افزودند: به اعتقاد من در تیرماه وضعیت معاملات سیر صعودی ندارد و با ادامه‌ی روند فعلی به رکود . دلیلش هم این است که وقتی قیمت خانه نامتعارف و حباب‌گونه رشد می‌کند قاعدتا بخشی از خریداران وارد نمی شوند یا قدرت خریدشان اجازه نمی‌دهد که وارد شوند .

نایب رییس اتحادیه املاک با بیان این موضوع  بازار مسکن شرایط ملتهبی را تجربه می‌کند گفتند: اوضاع به گونه‌ای است که صاحبان ملک که خانه‌های خود را برای فروش به دفاتر مشاور املاک سپرده‌اند هر روز مراجعه می‌کنند و قیمت‌های پیشنهادی را بالا می‌برند. به همین دلیل متقاضیان از خرید خودداری خواهند کرد. پیش‌بینی منی شود قیمت مسکن حداقل تا شهریورماه دیگر رشد چهار ماه پیش رو  را نخواهد داشت. مالکینی هم که در بلاتکلیفی اقتصاد کلان کشور به سر می‌برند و وضعیت بازارهای سکه و ارز باعث شده است تا شرایط خود را با آن تطبیق دهند هرچقدر هم که قیمت‌ها را بالا ببرند خریدار نمی‌تواند خود را با آن مطابقت دهد. لذا اگر قیمت افزایش نیابد ، معاملات با روند ثبات نسبی ادامه پیدا می‌کند . در غیر این صورت به سمت و سوی رکود می‌رود.

عقبایی تاکید کرد: مالکین از تطبیق شرایط با سایر بازارهای موازی خودداری کنند. این روشن‌گری وظیفه مشاوران املاک است که بتوانند شرایط خریداران، اقتصاد مسکن و بازدهی سرمایه را برای مالکان توضیح دهند و آنها را نسبت به آینده این بازار توجیه کنند. البته علت اصلی نوسانات بازار مسکن به نبود برنامه‌ریزی در دولت برمی‌گردد. تا زمانی که برنامه، طرح و چشم‌انداز کلان در بخش مسکن نداشته باشیم قاعدتا باید با نابسمانی‌ها و ناهنجاری‌ها کنار بیاییم.