دلایل رونق نداشتن تسهیلات و افزایش سود بانک ها

دلایل رونق نداشتن تسهیلات و افزایش سود بانک ها

مدیرعامل بانک مسکن گفتند : رقابت بر سر جذب سپرده با افزایش نرخ سود بانکی سبب شده است نقدینگی از بانک‌های منضبط به سمت بانک‌هایی خواهد رفت که انضباط مالی ندارند و ارائه تسهیلات را با مشکل مواجه خواهد کرد.

به گزارش خبرنگاران ، ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره خروج سرمایه ها از بانک‌ بر اثر کاهش نرخ سود بانکی اظهار داشتند : خروج سرمایه ، بانک‌ها را از ثبات مالی خارج می کند اما با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد حجم نقدینگی در سیستم بانکی است، وقتی نقدینگی وارد بازارهایی مانند مسکن و یا سکه و دلار خواهد شد در نهایت دوباره به بانک‌ها باز می گردد.

وی با بیان اینکه تنها اتفاقی که در این مورد پیش آمده ، جابه‌جایی منابع بین بانک‌ها می باشد  که سیاست‌گذاری بانک‌ها را با اختلال رو به رو می‌کند، ادامه دادند : اکنون جذب نقدینگی در بورس افزایش یافته که سبب می‌شود بین بانک‌ها رقابتی برای جذب این نقدینگی پیش آید.

مدیرعامل بانک مسکن تصریح کردند: این رقابت سبب می شود  بانک‌ها نرخ‌های بالاتری را اعلام کنند و در نتیجه نقدینگی از بانک‌هایی که انضباط را رعایت می‌کنند به سمت بانک‌هایی که انضباط مالی را رعایت نمی‌کنند و موجب  ارائه تسهیلات با مشکل مواجه خواهد شد و اثر نامطلوبی بر کل اقتصاد دارد.

رحیمی انارکی در ادامه درباره وضعیت ارائه تسهیلات در بانک مسکن گفتند: اکنون کمترین سود در شبکه بانکی مربوط به صندوق پس انداز مسکن یکم می باشد که نرخ سود این حساب برای بافت فرسوده به ۶ درصد و سایر مناطق به ۸ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: ۴۵۰ هزار فقره حساب در صندوق پس انداز مسکن یکم افتتاح شده که ۳۴۰ هزار فقره زنده است و مابقی حذف شدند که ناشی از دریافت تسهیلات یا کسانی که مشمول شرایط نبوده اند و حساب خود را بسته اند یا به دلایلی انصراف داده‌اند ، بوده است.

رحیمی انارکی با بیان این موضوع  مانده حساب صندوق ۶۹۰۰ میلیارد تومان می باشد، تاکید کردند : تا به حال ۵۳ هزار واحد مسکونی از تسهیلات صندوق یکم استفاده کرده اند که بیش از ۱۷ هزار واحد در قالب زوجین بوده و در مجموع حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به این واحدها پرداخت شده است.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.