انصراف در بازپرداخت تسهیلات مسکن

انصراف در بازپرداخت تسهیلات مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بر ارایه تسهیلات ارزان برای تامین مسکن اقشار آسیب پذیر جامعه تاکید داشتند و گفتند : متقاضیان وام مسکن رقمی در حدود دو برابر تسهیلات دریافتی را به بانک بر می گردانند. به گزارش کارشناسان : شهرام کوسه غراوی با بیان اینکه رقم تسهیلات اعطایی بانک ها برای مسکن کارایی چندانی در شرایط فعلی نخواهد داشت ، گفت: متاسفانه طبق محاسبات ساده مشخص شده است که تسهیلات مسکن بسیار گران بوده است و به تامین مسکن برای اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه کمکی نمی کند.

نماینده مردم مینودشت و کلاله در مجلس شورای اسلامی ، با تاکید بر اینکه تجدیدنظر در اقساط بازپرداختی تسهیلات مسکن لازم است، افزود: در حال حاضر، متقاضی تسهیلات مسکن باید رقمی در حدود دو برابر وام دریافتی را به شبکه بانکی برگرداند.

وی با بیان اینکه در هیچ جای دنیا صاحب خانه شدن مردم به سبک و سیاق ایران نمی باشد، تصریح کردند: ارایه تسهیلات برای مسکن باید به روشی باشد که همسو با توان متقاضی رقم تسهیلات و اقساط آن مشخص خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه آمارهای گفته شده در خصوص متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن مهر تاییدی بر مثمر ثمر بودن آن در جامعه نخواهد بود ، گفت: به علت اینکه در شرایط فعلی راهی برای خانه دار شدن اقشار آسیب پذیر به غیر از اخذ تسهیلات وجود ندارد مردم به ناچار به سمت اخذ این نوع وام ها کشیده شده اند.

کوسه غراوی با بیان اینکه باید مدت زمان پرداخت اقساط تسهیلات مسکن افزایش یافته و دولت با ارایه یارانه های کارآمد سهم بیشتری را در خانه دار شدن مردم بر عهده بگیرد، افزودند: در شرایط فعلی این سیستم وام دهی در حوزه مسکن بیشتر به نفع شبکه بانکی می باشذ .

وی ادامه دادند: افزایش رقم تسهیلات مسکن همراه با کاهش نرخ سود آن یکی از ضرورت هایی خواهد بود که می تواند آینده بازار را درگیر تحول رو به مثبت کند. این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به تجربه کشورهای پیشرفته در حوزه تامین مسکن، گفت: بسیاری از کشورهای پیشرفته با ارایه خانه به اقشار متوسط و ضعیف جامعه و اخذ اجاره تامین مسکن ارزان را همسو با توان متقاضیان انجام داده اند که این موضوع از ایجاد بازار سیاه و حباب نرخ ها نیز جلوگیری کرده است.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.