افزایش تسهیلات اوراق خرید مسکن تا 300میلیون

افزایش تسهیلات اوراق خرید مسکن تا 300میلیون

عضو کمیسیون عمران مجلس گفتند: با توجه به موضوع افزایش چند برابری قیمت مسکن در کل کشور ، به نظر من براساس بالا رفتن قیمت مسکن سقف تسهیلات اوراق در تهران باید تا ۳۰۰ میلیون تومان و در شهرستان ها تا ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یابد. سیدهادی بهادری با اشاره به احتمال اصلاح مقررات ارائه وام اوراق خرید مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی ، گفتند : در شرایط کنونی میزان تقاضای افراد و زوجین برای خرید اوراق مسکن بسیار کاهش یافته است که این موضوع دلایل مختلفی دارد، از این رو محدود کردن شرایط ارائه وام به صلاح نخواهد بود .

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفتند: یکی از برنامه ها و پیشنهادات مسئولان وزارت راه برای اصلاح مقررات وام اوراق خرید مسکن ، حذف عمر بنا می باشد ، زیرا در شرایط کنونی به بناهای بالای ۱۵ سال، وام پرداخت نخواهد شد .

وی با بیان اینکه ۵۰ سال بهترین گزینه برای تعیین عمر بنا جهت ارائه اوراق مسکن است گفت: به نظر من عمر بنا در این رابطه از ۲۰ سال تا ۵۰ سال باید تعیین کنیم ، البته وضعیت و میزان فرسودگی ساختمان نیز باید یکی از شروط این مسئله باشد .

بهادری افزودند : یکی دیگر از پیشنهادات وزارت راه، افزایش مدت زمان باز پرداخت اقساط وام مسکن است، بر اساس قانون، بیشتر مدت زمان باز پرداخت وام اوراق، ۱۲سال است، اما به نظر من باید حداقل مدت زمان بازپرداخت ، از ۲۰ سال تا ۹۰ سال شود تا جوانان به نحوی بهتری بتوانند اقساط خود را پرداخت کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه دادند : طبق گفته مسئولان وزارت راه ، آنها به دنبال افزایش سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن خواهند بود ، در شرایط کنونی حداکثر میزان پرداختی ، ۸۰ میلیون تومان خواهد بود که یک زوج در مجموع ۱۶۰ میلیون تومان می توانند وام دریافت کنند.

وی با اعلام اینکه سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن باید به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یابد، ادامه داد : با توجه به افزایش چند برابری قیمت مسکن در کل کشور ، به نظر من سقف تسهیلات اوراق در تهران باید تا ۳۰۰ میلیون تومان و در شهرستان ها تا ۱۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند .

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: قطعا میزان پرداختی اوراق مسکن باید به طریقی باشد که با دریافت آن وام حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از هزینه خرید مسکن تامین شود. پس به طور صددرصد افزایش سقف تسهیلات و افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط می تواند به فرایند خرید و فروش مسکن رونق تازه ای بدهد.

بهادری با اشاره به بالا بودن قیمت خرید هر برگه اوراق مسکن، گفت: در شرایط کنونی افراد برای خرید وام اوراق مسکن ۱۲۰ میلیونی باید حدود ۱۵ میلیون تومان پرداخت کنند، که این میزان پرداختی با توجه به شرایط و معیشت زوجین نا عادلانه نیست.