حساس ترین فصل سال در بازار مسکن

حساس ترین فصل سال در بازار مسکن

 نکته ای که مورد اهمیت می باشد که فعالان بازار مسکن ، همان‌طور که در زمستان ۹۵ رونق خوب این بازار را باور نمی‌کردند در زمستان ۹۷ نیز باور رکود چندساله برایشان سخت می شود. در هرصورت چه فعالان بازار مسکن باور کنند و چه باور نکنند، انرژی این بازار به سرعت در حال تخلیه می باشد و هرچه به سال ۹۸ نزدیک‌تر می شویم احتمال توقفِ افزایش قیمت مسکن ، افزایش می‌یابد. در واقع بازار مسکن طی یک و نیم سال گذشته با سرعت، مسیر را پیموده است(دوره رونق) و در حال ورود به فضای مه‌آلود است (گذار از رونق به رکود). در چنین فضایی، انتخاب مسیر دشوار و ضریب خطا افزایش می‌یابد. هرچند نمی‌توان زمان دقیقی برای پایان این مه مشخص کرد اما با توجه به حجم معاملات، نسبت قیمت به اجاره مسکن و تجربه ادوار قبلی می‌توان پیش‌بینی کرد که به زودی مه بازار مسکن متوقف خواهد شد(دوره رکود).

توصیه به خریداران محترم

در شرایط امروز ، سوداگران باتجربه بازار مسکن می‌خواهند با تحریک موج پایانی بازار ، واحدهای خود را در حداکثر قیمتِ ممکن به فروش رسانند. یکی از ادعاهای ایشان که به ندرت شنیده خواهد شد این است که مسکن‌های نوساز کنونی با مصالح ساختمانی ارزان‌قیمت ساخته شده‌اند و هنوز تورم مصالح ساختمانی به‌طور کامل تخلیه نشده است! این سخن همان‌قدر خنده‌دار می باشد که یک فروشنده خودرو چون سال گذشته خودرویش را ارزان خریده است الان هم آن را ارزان بفروشد! یا سازنده مسکنی که ۱۰ سال قبل مسکن ساخته است به قیمت آن زمان بفروشد!

بازیگران اصلی بازار مسکن تهران در زمستان سال جاری، از یکسو سوداگران باتجربه هستند که می‌خواهند از این بازار خارج شوند و همچنین تازه واردهایی که به طمعِ عقب نماندن از قافله سود یک سال گذشته ، به آب و آتش می‌زنند تا خرید خود را انجام دهند ! با این حساب، دام بازار مسکن در حال پهن شدن توسط سوداگران برای خریداران تازه‌کار است. خریدارانی که در زمستان سال جاری (اپیزود پایانی رونق)، وارد بازار مسکن می‌شوند نباید انتظار رشد محسوسی در این بازار طی سال‌های پیش رو داشته باشند. زمستان سال جاری، فصل شکار تازه‌واردها در بازار مسکن تهران است.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.