باید جلوی ساخت و ساز های ناهمگن گرفته شود

باید جلوی ساخت و ساز های ناهمگن گرفته شود


براساس جلسه ای نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفتند : وزارت راه و شهرسازی در بازسازی بافت فرسوده شهری باید نقشه تیپی ارائه کند تا معضلاتی که در تولید مسکن مهر شاهد آن بودیم در این حوزه تکرار نشود.

‌آیت‌الله سیدحسن عاملی در دیدار با اعضای کمیسیون عمران مجلس و معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: دولت باید در توانمندی ساخت و سازها و احیای بافت‌های تاریخی و فرسوده به مناطق محروم نظیر استان اردبیل توجهی جدی داشته باشند تا به سرعت تحولاتی در این حوزه انجام می شود 


وی با اشاره به قصور و کوتاهی در حوزه شهرسازی در سال‌های گذشته به دلیل برخی غفلت‌ها و بی‌توجهی‌ها در رعایت اصل زیبایی و آرامش‌بخشی شهرها خاطرنشان کرد: باید اصل زیبایی و آرامش‌بخشی را در ساخت و سازهای شهری به ویژه احداث ساختمان‌ها مدنظر قرار دهیم تا در کنار فراهم کردن شرایط مناسب ساخت و ساز توسعه فضای سبز و فراهم کردن سایر امکانات در دسته شهرنشینی به وجود آید.


امام جمعه اردبیل افزود: شهرهایی که در معرض حضور گردشگران و توریسم هستند باید از بیشترین امکانات و زیرساخت‌ها بهره‌مند شوند که قطعاً مسئولان وزارت راه و شهرسازی با توجه ویژه به این مناطق تلاش خواهند کرد تا موانع و مشکلات پیش رو را در مسیر توسعه این مناطق بردارند.


عاملی، توجه مجلس و دولت را در راستای برچیده شدن سوءمدیریت‌ها در بخش‌های مختلف یادآور شد و تصریح کرد: ریشه تمام معضلات اقتصادی در این کشور فرهنگی است و ما تا زمانی که احساس جمعی را در مسیر توسعه و پیشرفت کشور، استان و منطقه بکار نگیریم، موفق نخواهیم بود.


وی یکی از موانع پیش رو در توسعه شهرها و بازگشایی مسیرهای مختلف را محدودیت‌های میراث فرهنگی در قالب ثبت آثار ملی اعلام کرد و گفت: ما به معنای واقعی گرفتار میراث فرهنگی شده‌ایم و در همین شهر اردبیل روی هر طرح توسعه‌ای انگشت می‌گذاریم میراث فرهنگی مانعی در مسیر اجرا و بازگشایی و مرمت آن به وجود می‌آورد.


نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری ورودی شهرهای اردبیل را با یک شرایط وحشتناک و نامطلوب یادآور شد و اظهار کرد: در ورودی کدام شهر آن هم دروازه ورود مسافران خارجی با نیسان سبز علوفه می‌فروشند که ما چنین چیزی را در اردبیل شاهد هستیم.


عاملی از وزارت راه و شهرسازی خواست؛ تا در احداث مساجد و همچنین تولید مسکن به ویژه در بافت‌های فرسوده نقشه تیپی را ارائه کرده و جلوی ساخت و سازهای ناهمگن گرفته شود.

 

عاملی در پایان از مسئولان شهرسازی خواست؛ تا در کیفیت ساخت و ساز اجرای نماهای مناسب و متناسب با اقلیم اردبیل و همچنین سروسامان دادن به بافت‌های ناکارآمد و بهسازی و مقاوم‌سازی بازار تاریخی اردبیل و سراهای متعدد آن برنامه‌ریزی درستی را انجام دهند.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.