حذفشدن دلار از مبادلات ایران و روسیه

حذفشدن دلار از مبادلات ایران و روسیه

 

سفیر روسیه در ایران در مصاحبه با خبرنگارن دولتی روسیه گفتند: مسکو و تهران دلار را از موافقت‌نامه‌های پرداختی خود حذف کرده‌اند و در نظر دارند تا به طور کامل ، روابط مالی خود را بر اساس پول‌های ملی و در صورتی که گزینه‌ای نباشد بر اساس یورو انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه مسکو هم‌ اکنون نیز دلار را از مبادلات خود با ایران کنار گذاشته اند ، افزودند : برای روسیه ضروری است تا در پرداخت‌های خود با ایران از پول‌های ملی دو کشور استفاده شود . از تمامی وسایل موجود برای رساندن مبادلات دوجانبه بر حسب پول ملی به بالاترین سطح ممکن استفاده خواهیم کرد . این دیپلمات روسی تاکید کرد: روابط ما وابسته به روبل روسیه و ریال ایران خواهد بود و در صورتی که گزینه دیگری نباشد از یورو استفاده می کنیم.

وی افزودند: این یک مساله چالش‌برانگیز است ، اما فکر می‌کنم زیرساخت‌های بانکی دو کشور ، پتانسیل لازم برای اجرای موفقیت‌آمیز این کار را دارا می باشد .

قبل تر در پاییز سال گذشته ، الکساندر نوواک ، وزیر انرژی روسیه گفته است بین ۲۵ تا ۳۰ درصد تجارت بین ایران و روسیه بر اساس پول‌های ملی دو کشور انجام شده است .
روسیه با چین نیز برای کنار گذاشتن دلار از مبادلات دوجانبه و استفاده از روبل و یوان به توافق می رسانند. طبق اعلام مقامات روسی هم شرکت‌های روسی و هم چینی مایل هستند مبادلات خود را با استفاده از روبل و یوان انجام می دهند . سال گذشته ۹ درصد از مبادلات با روبل روسیه و ۱۵ درصد نیز با یوان چین انجام گرفته است. این رقم در سال‌های نه چندان دور بین ۲ تا ۹ درصد بوده است که این افزایش خود بیانگر عزم طرفین برای کنار گذاشتن دلار می باشد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.