بازگشت قیمت دلار به قبل

بازگشت قیمت دلار به قبل

در یک برنامه زنده تلویزیونی شنبه‌شب موضوع ادغام بانک‌ها و آخرین سیاست‌های ارزی با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی بررسی شده است .
عبدالناصر همتی درباره بازار ارز تأکید داشته : قیمت ارز از کانال ۱۳ هزار تومان بر خواهد گشت .
وی با‌اشاره به عرضه 11/5 میلیارد یورو ارز در بازار نیما با قیمت بالای ۱۰ هزار تومان ، تاکید نمود : معتقدم نرخ‌هایی که وجود دارد واقعیتی ندارد و از ابتدا هم گفتم برای ارز نرخ تعیین نخواهم کرد .
این اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی در حالی مطرح شده که پیش از این نیز همتی وعده کاهش قیمت ارز را داده اند، اما قیمت‌ها بر خلاف پیش‌بینی ایشان ، افزایش زیادی داشته است .وزیر اقتصاد هم اواسط دی‌ماه امسال با‌اشاره به اینکه نرخ ارز کاهش یافته است ، گفت: «عوامل بنیادینی که برای تعیین نرخ ارز می باشد ، حاکی از این است که نرخ ارز باید روند نزولی را طی کند». با این حال بر خلاف اظهارات مسئولان اقتصادی دولت، نرخ ارز باز هم روند افزایشی به خود گرفته و در روزهای اخیر دوباره وارد کانال 13 هزار تومان شد .رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین در برنامه گفت‌وگو با خبرنگاران  شنبه‌شب، درباره افزایش قیمت ارز در هفته‌های اخیر گفت: به دلیل تقاضای فصلی و برخی خبر‌های منفی و جوسازی‌های برخی افراد موجب افزایش قیمت ارز شده است. در این میان هم برخی از نماینده‌های مجلس، همکارانم در دولت و برخی کارشناسان اقتصادی اظهاراتی بیان می‌کنند که باعث جو منفی و رسانه‌ای می‌شود.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی امسال ۳۸ میلیارد دلار تامین ارز نموده است، افزود: 9/3 میلیارد دلار از طریق سامانه نیما و ۲۴ میلیارد دلار ازطریق سیستم بانکی بوده است  که از طریق بانک مرکزی تامین شده است، اگر صادرکنندگان ارز را تامین کنند بانک مرکزی نیاز ندارد که ارز را تامین کند.رئیس‌کل بانک مرکزی با‌اشاره به گرانی کالا‌ها با ارز چهار هزار و 200 تومانی، علت این مشکل را اختلال در شبکه توزیع عنوان کرد.
همتی در پاسخ به سؤال دیگری پیرامون بازار ارزی و چند نرخی بودن بازار ارز شرح داد: من اقتصاد خوانده ام و نمی‌پذیرم که ۴ نرخی باشد ، اما محدودیت‌هایی است که کار را خیلی سخت می نماید و نمی‌توان همه چیز را رها نمود . این اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی در حالی می باشد که این نهاد اقتصادی ، از ابتدای دولت روحانی وعده تک‌نرخی شدن ارز را می‌داد، اما هم‌اکنون پس از پنج سال، چند نرخ ارز آن هم با فاصله‌های زیادی در بازار می باشد .

 

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.