قیمت مسکن در سال آینده

قیمت مسکن در سال آینده

 اخیرا محمد اسلامی ، وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت امروزه مسکن و برنامه‌هایش به روزنامه ایران اعلام نموده است : « قیمت مسکن متأثر از شرایط اقتصادی می باشد. و هر چیزی که در تحولات اقتصادی اتفاق می افتد  دامن بخش مسکن را هم خواهد گرفت .»
 
این اتفاق زمانی رخ می دهد که کارشناسان حوزه مسکن نیز با تایید سخنان وزیر مسکن می‌گویند که قیمت مسکن تحت تاثیر عوامل درونی یعنی سیاست‌گذاری‌های دولت در این حوزه و عوامل بیرونی وضعیت نرخ ارز، طلا و … می باشد .

یک کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این پرسش که قیمت مسکن در سال ۹۸ چه روندی را دارد ؟ به خبرنگاران حوزه اقتصادی  گفت: تصمیم‌ها و سیاست‌گذاری‌های درونی و بیرونی بر افزایش یا کاهش قیمت مسکن اثر گذار خواهند بود . چنانچه با برنامه‌ریزی بتوانیم اتفاقات بیرونی همچون نرخ ارز، قیمت طلا و … را کنترل کنیم  قطعا حوزه اقتصاد مسکن تورم عادی ۹۸ را طی خواهد نمود.

منصور غیبی افزود: تنش ناشی از فضای بین‌الملل و عدم مدیریت آن می‌تواند منجربه التهاب قیمت سکه، خودرو ، دلار، شاخص بورس و … می شود.

ایشان در این خصوص گفتند : عوامل داخلی همچون سیاست‌های دولت در ارایه میزان وام و عرضه آن از سوی بانک مسکن، تعداد افراد متقاضی برای خرید مسکن و … از جمله عواملی می باشد که در قیمت مسکن اثرگذارتر  باشد . معتقدیم تنها عوامل درونی نمی‌تواند در افزایش یا کاهش قیمت‌ها تاثیرگذار باشد. تجمیع عوامل درونی و بیرونی باعث شده که مسکن به عنوان یک شاخص سرمایه‌گذاری تلقی شود.

غیبی در پاسخ به این پرسش که آیا تقاضایی برای خرید مسکن وجود دارد یا خیر؟ گفتند: هم اکنون  برای عمده واحدهای مسکونی در تهران تقاضایی وجود ندارد. عده ای می‌گویند قیمت مسکن به سقف رسیده و سال آتی قیمت‌ها افزایش نخواهد یافت، در حالی که ما نشانه‌ای برای کاهش قیمت مسکن در سال ۹۸ مشاهده نمی‌کنیم و در نهایت امیدی هم برای کاهش التهاب‌ها در بازار نمی‌بینیم.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.